Rupia indyjska INR Kurs waluty, opis, wykres, wartości archiwalne INR

Co warto zaznaczyć, nawet euro znacznie straciło na wartości w stosunku do dolara. Monety i banknoty są emitowane przez Bank Rezerw Indii. W tym samym czasie rupie indyjskie nie należą do swobodnie wymienialnych walut, a ich przywóz i wywóz jest zabroniony w Indiach. Para EUR / INR pokazuje stosunek między euro a indyjską rupią. Rupia indyjska jest oficjalnym środkiem płatniczym wykorzystywanym w Indiach.

Bank Centralny odpowiedzialny za emisję pieniędzy to Reserve Bank of India. Skrót rupii indyjskiej stosowany na rynkach to INR, a symbol rupii to ₹. Walutą Indii jest rupia indyjska, która dzieli się na 100 paise. Warto wiedzieć, że pieniądz o nazwie rupia występuje także w innych krajach Azji takich jak na przykład Sri Lanka, Nepal, Indonezja czy Pakistan.

Ich walutę nazywano „tanką”, a monety o niższych nominałach nazywano „jittalami”. Sułtanat Delhi próbował ujednolicić system walutowy i wprowadzili monety bite ze złota, srebra i miedzi. Mogołowie, których rządy rozpoczęły się w 1528 roku, kontynuowali ujednolicony i skonsolidowany system monetarny dla całego imperium. Poniżej prezentujemy Państwu kurs rupii indyjskiej na żywo na wykresie. Wykres jest dostępny on-line, 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

waluta w indiach

Na terenie Indii powszechnie używany na określenie rupii jest symbol „₹”. Indie są krajem o stosunkowo niskim poziomie rozwoju gospodarczego. Jednocześnie jednak pod kątem nominalnego PKB znajdują się na 7 pozycji na świecie.

Rupia jest jednostką monetarną Indii i Pakistanu, dzieli się na 100 pajs . Nazwa waluty odnosi się zapisu sanskrytu i słowa „srebro”. Rupia to również nazwa, używana do określenia pieniędzy używanych na Mauritiusie, Krótka historia blogów Nepalu i Seszelach. „INR” jest kodem rupii indyjskiej według Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej. Narodowym symbolem waluty jest ₹, wywodzący się ze spółgłoski dewanagari „ र ” z dodatkową linią poziomą.

Jaką walutę zabrać do Indii?

Walutą obowiązującą w Indiach jest rupia indyjska o międzynarodowym kodzie ISO – INR. Indyjskiej waluty nie można wwozić ani wywozić z kraju. Decydując się na podróż do Indii niekoniecznie musimy zabierać ze sobą tamtejszą walutę. Można ją bez problemu wymienić w większości kantorów, dostępnych nawet na lotniskach. Turyści często przywożą ze sobą euro oraz dolary, które także są wymienialne na walutę indyjską.

Zapewniamy wyłącznie najświeższe i zweryfikowane informacje. Tu każdy może spróbować swoich sił analizując dostępne wskaźniki, którymi opatrzone są wszystkie z opisanych na stronie walut. Wykres zmian średniego kursu NBP rupii oraz tabele z nim związane wskazujące minimalne i maksymalne wartości znajdziesz w dalszych częściach strony. Do początków globalnego kryzysu który wybuchł w 2008 roku, od lat 90-tych tempo wzrostu gospodarczego Indii wynosiło ponad 4% rocznie. Spadek wartości rupii wspierał dodatkowo eksport z Indii. Kryzys początkowo właściwie nie miał wpływu na gospodarkę Indii, która wciąż notowała rekordowe tempa wzrostu.

Co przedstawia waluta w Indiach?

Powstają tu wspaniałe hotele, restauracje czy nowoczesne atrakcje turystyczne. Jak zawsze do każdego urlopu, na wyjazd do Indii musimy się w odpowiedni sposób przygotować. Jednym z etapów tych przygotowań, powinno być zaopatrzenie się w odpowiednią walutę. Rachunek bieżący, na który składają się przepływy oszczędności i inwestycji, nie podlega ograniczeniom wymiany walut (oprócz barier handlowych).

waluta w indiach

Wprowadził on swego czasu waltuę, która w początkowej fazie była wybijana w formie srebrnych monet o wadze 180 gram. W dużych ośrodkach miejskich i wypoczynkowych powszechnie akceptowane są popularne karty płatnicze i kredytowe – Visa, Maestro czy MasterCard. W mniejszych miejscowościach czy podczas zakupów u lokalnych sprzedawców, których w Indiach jest dużo, transakcje bezgotówkowe nie będą możliwe. Jednocześnie nie należy zapominać o prowizji, która może być bardzo duża. Postaw na walutę Indii i miej w portfelu trochę dolarów lub euro. Te zawsze się przydadzą, a łatwo je – w razie potrzeby – wymienisz.

Z całą pewnością po takiej wycieczce będziemy zadowoleni i z tyłu głowy będzie nam świtała myśl, żeby do tego kraju jeszcze kiedyś wrócić. Zwłaszcza, gdy wcześniej się do takiego wyjazdu w odpowiedni sposób przygotujemy, między innymi kupując jak najtaniej waluty. Indie coraz częściej stają się miejscem, w którym spędzamy nasz urlop. Kraj ten kusi nas zarówno nowoczesnością, jak i tradycją oraz pięknymi krajobrazami. Indie są też coraz lepiej przygotowane na przyjazd turystów.

Jeśli zaś podana cena jest zaskakująco niska, zapewne coś się za tym kryje, np. Botswana – zwiedzanie, pogoda i temperatury, podstawowe informacje. Główna mennica Indii znajduje się w Bombaju, natomiast główna drukarnia Indyjskiej waluty w Wielkiej Brytanii. Na awersie znajdowały się lwy Aśoki, czyli wnuka założyciela dynastii Maurjów.

Dlatego zawsze warto się upewnić czy kupujemy właściwą walutę. W systemie bankowym rupię oznacza się skrótem INR i nazwy w takiej formie należy szukać w bankach i kantorach. W obrocie znajdują się zarówno banknoty o nominałach 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100, 500 czy 1000 rupii jak i monety 5, 10, 20, 25, 50 paisów i 1, 2, 5 rupii. Bitcoin zmierza na południe Co więcej wydaję się, że Bank Rezerw Indii zdaje sobie z tego sprawę, ponieważ ostatnio podjął działania mające na celu obniżyć popyt posiadaczy rupii indyjskich na dolary. Otóż zaczął zachęcać eksporterów i importerów, aby podczas dokonywania transakcji z zagranicznymi podmiotami korzystali z krajowej waluty, a nie z dolara!

Konto walutowe PKO BP – analiza i opinie

Wybierając się do Indii na pewno warto zabrać ze sobą kartę płatniczą VISA, która umożliwi nam wypłatę gotówki na miejscu w bankomatach (tzw. ATM – Automated teller machine). Ta strona wykorzystuje pliki cookie i zewnętrzne skrypty, aby poprawić Twoje wrażenia. Które pliki cookie i skrypty są używane i jak wpływają na Twoją wizytę są określone po lewej stronie. Jeśli nie zgadzasz się z nimi prosimy o opuszczenie strony. Widać więc wyraźnie, że mamy w tym wypadku do czynienia z bardzo tanią walutą. To jeden z aspektów, który trzeba wziąć pod uwagę podczas planowania wyjazdu do Indii.

  • https://fxtop.biz/wp-content/uploads/2021/08/digital-world-map-hologram-blue-background-100×100.jpg
  • https://fxtop.biz/wp-content/uploads/2021/08/alinma_4-100×100.jpg
  • https://fxtop.biz/wp-content/uploads/2021/07/83a01f5c-53c8-48f7-88f5-b62c129708dc-847×420.jpg
  • https://fxtop.biz/wp-content/uploads/2021/08/close-up-of-bar-graph-with-executives-negotiating-background-100×100.jpg

Wybierając się w podróż do Indii, warto zabrać ze sobą euro lub dolary amerykańskie. Należy jednak wiedzieć, że największą popularnością cieszą się te drugie. W kantorach, biurach Thomas Cook , w bankach, hotelach, a także lokalnych biurach podróży. Błędem jest natomiast wymienianie waluty u ulicznych sprzedawców. W sytuacji, gdy zauważymy, że banknoty są pomięte, popisane, a czasem naddarte, poprośmy o ich wymianę. W przeciwnym razie możemy mieć nieprzyjemności w trakcie dokonywania transakcji.

Nie mamy bowiem nigdy pewności, czy jest to uczciwa transakcja, pomijając fakt, że nie otrzymamy żadnego potwierdzenia. Podczas brytyjskiej dominacji podjęto kilka prób ich zastąpienia, ale bezskutecznie. W roku 1898 rupia indyjska została zakotwiczona w funtach brytyjskich.

Symbol przypomina nieco łacińską literę „R”, a poziome linie przypominają wzór dwóch linii na symbolu euro (€) lub jenie japońskim (¥). Pierwsze monety rupii z tym symbolem zostały wprowadzone do obiegu 8 lipca 2011 roku. Wartym pokreślenie jest również fakt, że najprawdopodobniej jedynym powodem, dla którego nie doszło do trwałego przekroczenia granicy, są działania tamtejszego banku centralnego.

Jak dzieli się waluta Indii?

Targujemy się niemal wszędzie i o wszystko – warto przedtem zorientować się w aktualnych stawkach. I nie podlegajmy nieuczciwym zagrywkom, stosowanym na przykład przez tuk-tukowców. Mimo wynegocjowanej ceny potrafią po wykonaniu usługi insynuować, że podana kwota dotyczyła tylko jednej osoby, za drugą trzeba zapłacić podwójnie itp.

Kiedy powstały pierwsze kantory, czyli historia…

Umożliwia zbieranie statystycznych danych na temat tego, jak korzystasz z naszej strony. Zapamiętuje ostatnio wybraną walutę w usłudze ofert społecznościowych . Rejestruje unikalny numer użytkownika służący do zbierania statystycznych danych na temat tego, jak korzystasz z naszej strony. W celu przyzwyczajenia użytkowników do nowej formy pieniądza oraz sprawdzenia funkcjonalności systemu, wprowadzenie cyfrowej rupii do powszechnego użycia będzie poprzedzone okresami testowymi. Wprowadzenie cyfrowej waluty to ważny krok w państwie, w którym ciągle dominuje obieg gotówkowy. Informacje zamieszczone na niniejszej stronie internetowej mają charakter informacyjny i nie stanowią jakiejkolwiek formy konsultacji.

W 1671 roku Brytyjska Kompania Wschodnioindyjska wybiła nowe monety, które skopiowano z monet występujących lokalnie. Wartość rupii różniła się jednak zależnie od regionu, także w zależności od mincerza. Dopiero w 1835 roku rupia została ujednolicona przez prawo. Zwyczajowy kurs wymiany przyjmował 1 rupię do jednego szylinga i czterech pensów w brytyjskiej walucie.

Koronawirus – czy warto ryzykować i lecieć na wakacje?

Zapamiętuje ostatnio wybraną walutę w usłudze ofert społecznościowych (Pierwsza waluta dla sprzedaży). Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 77% rachunków inwestorów detalicznych Porady przy wyjściu na Forex waluty biznes odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty twoich pieniędzy. To banalna porada, ale wcale nierzadko zdarza się, że turysta zostaje z garścią bezużytecznych pieniędzy.